„Warsztaty ekologiczne”

Data/Czas
Date(s) - poniedziałek 21-03-2022
Całodniowe

Kategorie


Dbałość on Naszą Planetę powinna ugruntowywać się w świadomości już od najmłodszych lat. Wszystkim Nam zależy na czystości środowiska naturalnego, w którym żyjemy i żyć będą przyszłe pokolenia. Jednym z poważniejszych problemów jest ogromna ilość wytwarzanych odpadów z różnych materiałów. Znaczącą większość stanowią materiały opakowaniowe, wśród których prym wiodą tzw. „plastiki”, papier i tektura, szkło i metale. Możemy dbać o środowisko na wiele sposobów, sposobów zależnych od nas:

– powietrze – rzadziej samochód, częściej rower lub na własnych nogach; nie spalamy śmieci w piecach, ogniskach; nie wypalamy traw; nie marnujmy żywności (zmniejszymy przez to emisję dwutlenku węgla nawet o 20%);

– woda – nie wyrzucamy śmieci do jezior, rzek i mórz; ograniczmy zużycie wody podczas kąpieli i mycia naczyń (częściej prysznic i zmywarka); a herbatę można wypić w tym samym kubku dwa razy w ciągu jednego dnia :).

– ziemia –  zmniejszamy ilość używanych opakowań i produkowanych odpadów (własne torby na zakupy, nie stosujemy toreb jednorazowych (zwłaszcza cienkich), nie kupujemy produktów opakowanych w kilka opakowań; odpady poddajemy segregacji i recyklingowi, czyli ponownemu użyciu.

Z uwagi na to, że właściwa segregacja odpadów sprawia kłopot nawet wielu dorosłym zajęcia zaczniemy od konkursu:

– uczestnicy zostaną podzieleni na 2-3 grup (5-7 osób). Każda z grup zostanie zaopatrzona w worek z odpowiednio przygotowanymi opakowaniami stosowanymi w domu i stanowiącymi odpad nadający się do recyklingu.

– zadaniem uczestników będzie umieszczenie odpadów w odpowiednich, oznaczonych pojemnikach do segregacji.

– zwycięża ta grupa, która najlepiej i najszybciej wykona zadanie.

– błędy zostaną omówione na zajęciach w laboratorium chemicznym.

Forma: warsztaty

Czas trwania: 30-45 min.

Miejsce: zajęcia stacjonarne (na uczelni)

Osoba prowadząca: mgr Paweł Misiak, dr Iwona Misztalewska-Turkowicz

Kontakt: p.misiak@wub.edu.pl